HTML

Bankszámlák

2000 óta 22 bankszámlát nyitottam. Már sokszor emlegettem ezt a tényt különböző helyeken, amivel mindenkit megdöbbentettem, de még sehol nem volt rá módom részletesen elmesélni, melyik banknál mikor, miért és hogyan nyitottam számlát, illetve hol, mikor és miért szüntettem meg. A blog egy olyan műfaj, amiben mindezt leírhatom, aztán vagy elolvassa valaki, vagy nem.

Ui: 2009. november 1-je óta a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló törvény a bankszámlát úgy hívja, hogy "fizetési számla" Ui2: A bankszámlanyitás egy jó lehetőség arra, hogy egy csinos nő fél órán keresztül csak velem foglalkozzon, ingyen. Ui3: Igen, a banki (retail) ügyintézők többsége nő, kivéve a Citibankban.

Friss topikok

Címkék

Transferwise, az olcsó deviza átutalások szolgáltatója

2016.08.14. 13:00 bankszámla

Mostanában gyakran veszek részt külföldi rendezvényeken, így fontos kérdés, hogy hogyan tudom a részvételi díjat olcsón, biztonságosan, kényelmesen és gyorsan befizetni. 5 évvel ezelőtt erre még a Raiffeisen devizaszámlát tartottam a legalkalmasabbnak (lásd a Raiffeisen devizaszámláról szóló bejegyzésemet). Azóta azonban szerencsére találtam jobb megoldást. Sajnos Magyarországon a deviza átutalások rendkívül drágák. A legolcsóbb az FHB Banknál, ahol egy SEPA* átutalás indításának díjtétele 0,15%, min. 1166 Ft, max. 58.401 Ft + 0,30%, maximum 6000 Ft. Tehát ha pl. 100 eurót (310-es árfolyammal számolva 31.000 Ft) szeretnél utalni, az 1259 Ft-ba (4,06€) kerül.

Ezzel szemben a Transferwise-nál az utalás költsége mindössze 0,7%, min. 420 Ft, tehát egy 100 eurós utalást 1,35 eurós költséggel tudsz végrehajtani, úgy, hogy ráadásul forintban indítod az utalást, és az éppen aktuális középárfolyamon váltják át euróra.

A Transferwise-on keresztül a következőképpen működik az utalás:

1. Regisztrálsz a https://transferwise.com/ címen.

2. A Transferwise honlapján kiválasztod, hogy milyen devizából (18 lehetőség közül választhatsz) milyen devizába (36 lehetőség közül választhatsz) szeretnél utalni.

3. Megadod, hogy mekkora összeget szeretnél utalni. Ezt megadhatod az indító- vagy a céldevizában is.

4. Megadod, hogy kinek utalsz, a bankszámlaszámot IBAN formátumban, és a közleményt, amit szeretnél, ha megkapna a címzett az utaláshoz kapcsolódóan.

5. Megkapod a Transferwise indítódevizában vezetett számlájának adatait (HUF esetén ez a magyarországi Raiffeisen Banknál vezetett számla), ahova utalnod kell a megadott összeget, valamint egy kódot, amit az utalás közlemény rovatában kell megadnod.

6. Miután átutaltad az összeget, pár napon belül (HUF->EUR konverzió esetén általában kevesebb, mint 1 napon belül) megtörténik a konverzió, és a Transferwise átutalja az összeget a céldevizában vezetett számlájáról (EUR esetén ez az észtországi LHV Banknál vezetett számla) a kedvezményezettnek.

7. Az átutalás adatairól szóló visszaigazolást letöltheted a Transferwise honlapjáról PDF formátumban.

 

*A SEPA (Single Euro Payments Area) - Egységes Euró Fizetési Övezet, az eurózónából, valamint az eurozónán kívüli EU és EGT tagállamok csatlakozott bankjaiból áll. A SEPA átutalás segítségével bankszámlán (illetve más pénzforgalmi szolgáltató által vezetett számlán) elhelyezett pénzösszeg euró pénznemben a SEPA térség bármely tagállamán belül, illetve egy másik tagállamban vezetett bankszámlára átutalható. A SEPA átutalások fő jellemzője, hogy az alkalmazott üzenetszabványok lehetővé teszik a megbízások végponttól végpontig automatikus feldolgozását, ennek köszönhetően a megbízás összegét legkésőbb az elfogadás napját követő banki munkanapon a kedvezményezett bankjának számláján jóváírják. Az eurózóna tagállamaiban gyakorlatilag a SEPA átutalás vette át a belföldi átutalások szerepét, ugyanannyiba kerül Észtországból Szlovákiába (vagy bármelyik másik két eurózóna tagország között) utalni, mint Németországból Németországba, vagy bármelyik másik eurózóna tagországon belül belföldre.

Magyarországon az alábbi tagok csatlakoztak a SEPA-hoz: 

Budapest Bank Nyrt.
CIB Bank Zrt.
Erste Bank Hungary Nyrt.
FHB Kereskedelmi Bank Zrt.
GIRO Elszámolásforgalmi Zrt.
ING Bank N. V. Magyarországi Fióktelepe
Kereskedelmi és Hitelbank Zrt.
Magyar Államkincstár
Magyar Fejlesztési Bank Zrt.
Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt.
MKB Bank Zrt.
OTP Bank Nyrt.
Raiffeisen Bank Zrt.
UniCredit Bank Hungary Zrt.

** Az ingyenesség a Transferwise szolgáltatására vonatkozik, és legfeljebb 500 GBP értékű átutalásra érvényes. A belföldi forint átutalás díját meg kell fizetned, aminek a mértéke a bankszámlád kondíciós listájától függ. Én jelenleg a Magnet Banknál és az ERSTE Banknál vezetett számlámról is ingyenesen tudok belföldi forint átutalást indítani, azonban az általam használt bankszámlák kondíciói nem érhetőek el bárki számára. A Magnet Banknál azért tudok ingyen utalni, mert még 2013.08.15 előtt nyitottam számlát, az ERSTE Banknál pedig azért, mert a munkáltatóm is az ERSTE Banknál vezeti a számláját, és szerződést kötöttek kedvezményes munkavállalói számlavezetésre. Jelenleg (2016.08.14), tudtommal, feltételek nélkül a legolcsóbban a Gránit Banknál tudsz utalni, ahol a számlavezetés ingyenes, a bankon kívüli átutalás díja pedig Sztár számlacsomagban 0,3%, min. 75 Ft, max. 6000 Ft, Digitális számlacsomagban 0,4%, max. 6000 Ft (ez 25.000 Ft alatti átutalások esetén olcsóbb, mint a Sztár számlacsomag), Ász számlacsomagban 0,3%, max. 6000 Ft (feltétel min. havi 150.000 Ft jóváírás, max. 2 tételben, vagy minden nap min. 100.000 Ft egyenleg), Bajnok számlacsomagban 0,1%, max. 6000 Ft (feltétel min. havi 280.000 Ft jóváírás max. 2 tételben, vagy minden nap min. 150.000 Ft egyenleg), Bajnok Plusz számlacsomagban ingyenes (feltétel ua. mint Bajnok számla esetén, de a havi számlavezetési díj 990 Ft).

Szólj hozzá!

Bitcoin utáni adózás

2016.08.01. 14:51 bankszámla

Bár nem a bankszámlákkal szorosan összefüggő téma, de talán másokban is felmerült már a kérdés, hogy vajon milyen adózási kötelezettséget von maga után, ha valaki Bitcoin-nal kezd kereskedni. Mivel a Brexitet követően én is elkezdtem a bitcoin befektetési célú felhalmozását, állásfoglalást kértem a NAV-tól a kérdésben, az alábbiakban a NAV válaszát idézem:

"Amennyiben a magánszemély Bitcoinhoz szoftver felhasználásával jut hozzá, úgy a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) szerinti önálló tevékenységből származó jövedelmet szerez, ennek megfelelően köteles adót fizetni és számolhatja el a költségeit.

A megvásárolt Bitcoin később devizára – például dollárra – történő átváltása során elért jövedelem a magánszemély egyéb jövedelmeként adóköteles. Megjegyzendő, hogy bár az ügylet egyébként megfelel az ellenőrzött tőkepiaci ügylet fogalmának [Szja tv. 67/A. §], tekintettel arra, hogy a bitcoinok piacát jelenleg nem ellenőrzi felügyeleti hatóság, ez a rendelkezés nem alkalmazható.

Mindezek alapján, a fentiek után 16% személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség keletkezik, valamint az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény (továbbiakban: Eho tv.) 3. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a kifizető, - kifizető hiányában, vagy ha a kifizető az adó (adóelőleg) alapját képező jövedelem után adót (adóelőleget) nem köteles megállapítani - a jövedelmet szerző magánszemély 27 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizet az adóévben kifizetett, juttatott, az Szja tv. szerinti összevont adóalapba tartozó jövedelemnél az adó (adóelőleg) alap számításánál figyelembe vett jövedelem után.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az Szja tv. 29. §-a értelmében, ha a jövedelem után a magánszemély kötelezett a szociális hozzájárulási adó, a 27 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás megfizetésére - kivéve, ha az költségként elszámolható, vagy azt számára megtérítették -, a megállapított jövedelem 78 százalékát kell jövedelemként figyelembe venni.

Az önálló tevékenységgel összefüggésben a magánszemély által megfizetett 27 százalékos mértékű eho az Szja tv. 3. számú melléklete alapján költségként elszámolható, ezért az önálló tevékenységből származó jövedelem megállapítása során nem alkalmazható az úgynevezett 78 százalékos szabály. Az egyéb jövedelem esetében az Szja tv. 28. § (1) bekezdése alapján a bevételnek nem része a megszerzése érdekében a magánszemély által viselt szabályszerűen igazolt kiadás, a így tehát a magánszemélynek lehetősége van költséget elszámolni, vagyis e tétel vonatkozásában sem alkalmazható a 78 százalékos szabály.

Tájékoztatjuk, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minősülnek, kötelező jogi erővel nem bírnak."

Korrekt, részletes válasz, annyit tennék hozzá, hogy 2016.01.01-től a személyi jövedelemadó mértéke már nem 16%, hanem 15%.

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása